Teaching and Professional Staff Directory

Jason Anderson

Principal

Rebecca Baney

Principal

Tamara Brown

Principal

James Bryan

Principal

John Hinton

Assist. Principal

Christopher Gustafson

Assistant Principal

Jackie Johnson

Secretary

Mary Simaytis

Registrar

Cali Tuttle

Secretary

Tim Atwell

Athletic Director/Driver's Ed

Randy Cernovich

Transportation

Deena Brants

Program Coordinator

Dena Hodge-Bates

Principal

Karen Rogula

Parent Coordinator

Jill Taylor

Elementary Secretary

Maria Fragoso

Junior High Secretary

Heidi Abernathy

7th Mathematics

Kristen Adkison

Resource Long Term Sub

Karly Allen

Special Ed Teacher

Robin Allen

Paraprofessional

Kaylee Anderson

Paraprofessional

Laura Anderson

First Grade

Stacey Andrews

Social Worker

Piper Armbright

1 on 1 Health Aide

Keyla Arroyo-Nieves

Bilingual Interpreter

Gretchen Arzola

8th Language Arts

Emily Asleson

Second Grade Teacher

Natalie Balunis

Special Ed Aide

Alexandra Baptiste

Elementary 4th Grade Teacher

Holly Barnes

Special Ed Teacher

Jill Bartelt

Paraprofessional

Melissa Bates

First Grade

Sue Beck

Henry Stark Paraprofessional

Joan Becker

Nurse

Jeff Belvel

School Psychologist

Joanne Bennett

Third Grade Teacher

Elizabeth Bermudez

Part-time Bilingual Aide

Alex Binek

Band

Julie Blackert

Special Ed Aide

Brock Blessman

JH Social Studies

Jackilyn Boswell

Social Worker

Emily Boyler

Central Counselor

Liz Breedlove

Kewanee Schools Foundation Executive Director

Autumn Brown

Teacher

LaNita Brown

Elementary Title I Teacher (long-term sub)

Tamara Bryan

HSCSED Tech Asst. Sup.

Katie Buerk

First Grade

Mindy Bumphrey

1 on 1 Health Aide

Gayle Burhorn

First Grade

Suzanne Burkhart

Gr 6 Teacher (long-term sub)

Rita Burrows

Career & Tech Ed /Business

Cody Butler

Social Studies Teacher/Baseball Varsity Head Coach/ Football Asst. Coach/Student Counsil Advisor

Kindra Callahan

Agriculture Teacher

Jennifer Carlson

Special Ed

Jessica Carlson

Grade 5 Teacher/Spelling Bee Coach

Lora Carmichael

English

Brijida Castillo

Third Grade Teacher

Jacquie Cernovich

Paraprofessional

Linda Cheline

Health Aide

Jana Clancy

HSCSED Asst. Director

Chris Clapper

Security Assistant/Secretary

Matt Clark

Social Studies/Key Club Advisor

Shannon Clayes

Paraprofessional

Connie Cleaver

Librarian

Amanda Clementz

Teacher

Bill Comer

Irving P/T Paraprofessional

Rosie Comer

Bilingual Teacher

Alicia Conner

JH Language Arts and Science Teacher/Cheerleading Advisor

Peggy Costenson

4th Grade Teacher

Ann Crofton

Paraprofessional/Recess Supervisor

Marianne Culver

YSB Alternative Counselor

Tara DeBlieck

School Nursing Assistant

Megan denBlaauwen

Second Grade Teacher

Melissa Dever

5th Grade

Brad DeWolfe

Industrial Tech

Angela Dillender

Library Clerk

Leslie Dir

Bilingual Aide

Noah Dir

Physical Education

Jacob Doan

KHS English/KHS Freshman Class Advisor

Casie Douglas

P/T Instructional Coach - P/T KHS Business/Boiler Bash Co-Advisor

Meet Mrs. Douglas

Tatum Drury

5th Grade

Kelly Duytschaver

School Nurse

Robert Dybdal

7th Science

Mechelle Dyer

Kindergarten/MTSS Coordinator

Charley Eads

Health/PE/Head Sophomore Football Coach/Head Wrestling Coach/Fall Weights

Jennista Eastman

Grade 5 Teacher (long-term sub)

Krista Eble

Paraprofessional

Sherry Eggleston

Playground/Cafeteria Supervisor/1 on 1 Health Aide

Cindy Ehnle

21st Century Site Coordinator

Kim Ellenberger

Kindergarten

Nicole Enderle

Grade 6

Brooke Esquer

Henry Stark Paraprofessional

Paula Evans

KHS Academic Advising Counselor

Larry Flannery

Special Events Coordinator

Julie Fristad

Resource/MTSS Coordinator/Swim Coach

Gayle Gerard

Junior High Title I Teacher

Katie Gerard

Second Grade Teacher

Mindi Goard

Foundation Assistant

James Golby

Emeritris

Wendy Goodrum

Kindergarten

Jennifer Grebner

Math/Assistant Tennis Coach

DeDe Grice

Gr 6 Teacher/Middle School Track Coach/Pom Pon Advisor

Jason Grice

7th Grade Girls Basketball Coach

Yesenia Guerrero

ESL Teacher

Christine Gustafson

Special Ed

Jackie Haage

JH Math & Literature Teacher, 8th Grade Sponsor

Chasity Hall

Paraprofessional

Chelsey Hallberg

Special Ed Aide

Chelsea Hamerlinck

Central Counselor, Cheerleading Advisor

Haley Hamilton

Special Ed Aide

Kandice Hansen

3rd & 4th Grades

Erin Havelka

Library Clerk

Amy Hawkins

7th Lang. Arts

Lynn Heberer

Special Ed. Aide

Heidi Heinrich

Special Ed Teacher

Jonathan Henegar

Junior High Social Studies

Rebecca Henkins

Lunchroom & Computer Aide

Tom Hernandez

Playground Supervisor

Lilia Herrera

Bilingual Aide

Amber Herridge

Elementary Special Ed

Tara Hicks

Nurse

Shana Hinton

Reading

Audrey Hoadley

Biology

Natosha Hodge

Kindergarten

Gabrielle Hoffman

Counselor

Nancy Hogeboom

Lunch/Playground

Morgan Holthaus

Special Education

Dayton Ince

21st Century Coordinator

Kelli Jackson

Title I/Lang. Arts

Lacey Jackson

6th Grade Teacher

Megan James

Foreign Lang

Jace Jennings

Special Ed Aide

Kayla Jewell

Paraprofessional

Amanda Johnson

Physical Ed/7th Grade Volleyball Head Coach

Kathlene Johnson

Special Ed Aide

Kim Johnson

Special Ed

Angela Joos

PreK Paraprofessional

Koreen Jurgensen

Kindergarten

Kelly Juskiv

School Psychologist

Brenda Kegebein

Special Ed Paraprofessional

Brad Kehl

Jr. High Mathematics/PBIS Coordinator

Alyssa Kiermaier

Paraprofessional

Bree Kirsch

5th Grade

Angie Kluever

Third Grade Teacher

Brittany Krohn

Music Teacher

Nikki Kubiak

Literacy Coach/Middle School Volleyball Coach

Etta LaFlora

P/T Paraprofessional

Jennifer Lang

Alternative Lead Teacher

Kari Laue

8th Science/8th Grade Girls Basketball Coach/Central Student Council Co-Advisor

Jenny Malooly

Resource

Leticia Martinez

Kindergarten

Ashley Mason

Paraprofessional

Kelli Maupin

1st & 2nd Grades

Kaylynn McNamee

Special Ed Aide

Loemi Meza

Bilingual Aide

Ashley Mikenas

Counselor/MTSS Coordinator

Amy Miler

Foreign Lang

Vincent Miles

Physical Ed

Rose Miller

Paraprofessional

Kaylee Miner

Social Worker

Mireya Miranda

Bilingual Aide

Rocio Morales-Quintero

KHS Secretary

Pam Mott

Special Ed/Resource

Leticia Munoz

Special Ed Aide

Elizabeth Murphy

Resource Teacher

Kylie Murphy

Resource Teacher

Emily Nelson

Third Grade Teacher

Nicole Nelson

Special Ed

Melissa Newman

Second Grade Teacher

Claire Nichols

Science

Sasha Noble

Psychologist

Laura Nolan

Title I

Kait Nordstrom

School Psychologist

Robin O'Connor

Social Worker

Heather Olalde

English/Sophomore Class Advisor

Lilliam Pagan

Secretary

Chad Palm

Head Cross Country Coach

Michelle Palm

Title I/MTSS Coordinator

Elena Palos Munoz

Bilingual Interpreter

Patrick Peach

21st Century Site Coordinator

Melissa Pester

Title I/Lang. Arts

Stacie Phelps

8th Self Contained/8th Grade Girls Basketball Coach

Alexandria Philhower

4th Grade/Elementary PBIS Coordinator

Jennifer Piester

Social Worker

Marianne Platz

Special Ed Aide

Hailey Plum

Resource

Jennifer Plum

Second Grade Teacher

Emali Porter

21st Century Site Coordinator/Girls Basketball Coach/Track Coach

Rachelle Price

Kindergarten

Torri Price

6th Grade

Yolanda Quintero

Paraprofessional

Marland Rachel

Social Studies/Girls Bowling Head Coach

Alicia Ralston

5th Grade

Andrew Reid

English Teacher

Emma Reidner

Special Education Teacher

Amelia Reiter

Second Grade Teacher

Emily Robinson

5th Grade

Lilibet Rodriquez-Serrano

P/T Translator

Cheryl Rohrig

Secretary

Marisa Romanelli

Math/KHS Senior Co-Advisor

Coessa Rusk

Paraprofessional/Recess Supervisor

Hannah Safiran

Spanish/ESL

Maria Sakellaris

PE/Fresh-Soph Softball Coach/Assistant Girls Basketball Coach/Sophomore Volleyball Coach

Lisa Salisbury

Speech Pathologist

Rosalie Schmidt

Special Education, STEP/Resource

Pamela Schneider

Grade 6 Teacher

Ryan Senneff

Alternative Teacher

Erin Sheets

Social Worker

Teresa Shipe

Special Ed Aide

Alexandria Simpson

Paraprofessional

Jennifer Smith

School Psychologist

Megan Smith

Speech

Rachel Smyth

Teacher

Amber Spaniel

Paraprofessional

Samantha Spears

Gr 4 Teacher

Abi Stevenson

JH Social Studies/PE/Volleyball/Scholastic Bowl Coach

Carrie Streeter

Paraprofessional

Kari Sturtevant

Special Ed Paraprofessional

Brad Swanson

Physical Education/Head Football Coach

Ian Swindler

Trainer

Elise Swinford

Choir Instructor

Nikki Taylor

Speech

Tracey Thorp

Special Ed Aide

Sarah Titlow

Resource

Sara Tuttle

Special Ed Aide

Krystal Vallero

Paraprofessional/Library/Playground

Jennifer Vickrey

4th Grade

Katrina Wager

Counselor

Wendy Wagner

Teacher

Emma Wallace

Grade 3 Teacher

Angela Washburn

1 on 1 Aide

Chrissy Weir

Pre K Teacher

Ali Weston

Computer Teacher

Jamie Willis

KHS Counselor

Melissa Wise

Pre-K Teacher

Taylor Witte

Paraprofessional

Tara Woller

First Grade

Angie Wyant

Paraprofessional

Lori Yarger

First Grade

Kelsey Yordy

Special Ed Paraprofessional